Beyoncé ka bërë dedikimin më të bukur për të ndjerën Tina Turner. Ajo ka shkruar një mesazh për idhullin e saj në faqen e saj zyrtare në internet. Në atë deklaratë shkruhej:

Mbretëresha ime e dashur, të dua pafundësisht. Jam shumë mirënjohëse për frymëzimin tuaj dhe për të gjitha rrugët që keni hapur. Ju jeni forcë. Ju jeni mishërimi i fuqisë dhe pasionit. Jemi të gjithë me fat që kemi qenë dëshmitarë të dashamirësisë dhe shpirtit tuaj të bukur që do të mbetet përgjithmonë. Faleminderit për gjithçka që keni bërë.

Mesazhi i saj paraqiste një foto të tyre duke mbajtur duart dhe duke u përkulur në Grammy Awards 2008, ku performuan së bashku hitin e Turner “Proud Mary”. Beyonce kishte dy Tina-s në jetën e saj. Tina Knowles, nëna e Beyoncé-s, postoi video në Instagram të mërkurën e vajzës së saj duke u takuar me idhullin e saj muzikor Turner për të bërë prova për atë performancë Grammy. Knowles shkroi:

E mbaj mend këtë ditë sikur të ishte dje. Ishte dita kur Beyonce do të bënte prova me Tina Turner për Grammy-t. Ne të dyja ishim kaq të emocionuara dhe kur ajo mbërriti dhe na thanë se ajo ishte në dhomën tjetër, ne të gjithë pamë Beyoncé, duke u shndërruar në një pesë vjeçare që në fakt kapërcehej përtej dyshemesë për ta përqafuar. Unë isha fansja më e madhe dhe kisha historinë time kur takova Tina-n në vitin 1980. Beyonce gjithmonë fliste për dy Tina që i donte dhe i admironte.

Turner vdiq të mërkurën pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Küsnacht pranë Cyrihut, Zvicër. Ajo ishte 83. Beyoncé ishte e hapur për mënyrën sesi Turner i kishte hapur rrugën asaj. Më tej,  ajo shtoi:

Herë pas here, kur mendoj për frymëzimin, mendoj për dy Tina në jetën time: kjo është nëna ime Tina dhe sigurisht Tina Turner e mahnitshme. Nuk do ta harroj kurrë herën e parë që të pashë të performosh. Nuk kam parë kurrë në jetën time një grua kaq të fuqishme, kaq të patrembur, kaq përrallore. Dhe ato këmbë! Ishte kaq e fuqishme… u ndjeva si një fëmijë i vogël. Në thelb i thashë asaj se sa shumë do të thotë për mua dhe kjo është fjalë për fjalë një ëndërr për mua. Bota është një vend më pak më i mirë pa këtë grua legjendare, të mrekullueshme. Kur më duhet të bashkoj super forcën time dhe të di se mund të kapërcej çdo gjë, mendoj për Tina Turner e cila filloi në mesin e të 40-tave dhe u bë super ylli më i madh. Gjithmonë më jep shpresë se nuk ka të bëjë me moshën, ka të bëjë me personin. Sot kujtoj këtë mbretëreshë të mahnitshme, të bukur, që do t’i mungojë fatkeqësisht. Ajo ishte “Thjesht më e mira”.