Tina Turner, këngëtarja legjendare me origjinë amerikane, grumbulloi një vlerë të konsiderueshme neto gjatë karrierës së saj të jashtëzakonshme. E njohur për vokalin e saj të fuqishëm dhe praninë madhështore dhe mjaft elektrizuese në skenë, Turner u cilësua si “Mbretëresha e Rock and Roll”.

Me mbi 200 milionë disqe të shitura në mbarë botën, ajo arriti sukses të jashtëzakonshëm në industrinë e muzikës. Më 24 maj 2023, në moshën 83-vjeçare, Tina Turner fatkeqësisht u nda nga jeta, duke lënë pas një trashëgimi të qëndrueshme.

Tina Turner kishte një vlerë neto prej 250 milionë dollarësh. Suksesi i saj financiar ishte një dëshmi e talentit të saj të jashtëzakonshëm, punës së palodhur dhe popullaritetit të qëndrueshëm mes fansave në mbarë botën. Si një nga artistet më të dëgjuara dhe me shitjet rekord të të gjitha kohërave, kontributet e Tina Turner në muzikë ishin të pashoqe.

Karriera muzikore e Tina Turner u ngrit në korrik të vitit 1960 me publikimin e “A Fool in Love”, merita të dyshes Ike & Tina Turner. Kënga u bë hit i menjëhershëm, duke arritur në vendin e dytë në tabelën Hot R&B Sides dhe në vendin e 27 në Billboard Hot 100. Me kalimin e viteve, Ike dhe Tina publikuan këngë të shumta të suksesshme, duke përfshirë “It’s Gonna Work Out Fine”, të cilat fituan një nominim për çmimin Grammy për performancën më të mirë Rock and Roll.

Gjatë karrierës së saj solo, Tina Turner publikoi këngën e saj të parë të kredituar, “Too Many Ties That Bind/Ne Need an Understanding”, në vitin 1964. Ajo vazhdoi të nënshkruante me disa shtëpi diskografike, duke përfshirë degën e Warner Bros. “Loma Records”, dhe arriti sukses të jashtëzakonshëm sukses si artiste solo. Performancat e saj elektrizuese dhe vokali i fuqishëm mahnitën audiencën në mbarë botën, duke forcuar statusin e saj si një ikonë në industrinë e muzikës.

Talenti dhe kontributi i jashtëzakonshëm i Tina Turner u vlerësuan me çmime të shumta. Ajo fitoi gjithsej 12 çmime Grammy, duke përfshirë tre çmime Grammy Hall of Fame dhe një çmim Grammy Lifetime Achievement.

Përtej karrierës së saj muzikore, Tina Turner eksploroi përpjekje të ndryshme krijuese. Në vitin 2009, ajo u tërhoq nga performancat live, por mbeti në sy të publikut përmes projekteve të tilla si muzikali “Tina”, bazuar në historinë e saj të jetës. Muzikali u shfaq premierë në Londër në prill 2018 dhe shfaqi talentin Adrienne Warren duke portretizuar Tina Turner. Për më tepër, Turner shkroi tre libra, duke shfaqur më tej shkathtësinë e saj artistike.

Tina Turner gjithashtu la një shenjë në industrinë e filmit. Debutimi i saj në aktrim erdhi në filmin dramë fantazi “Tommy” (1975). Ajo fitoi njohje të mëtejshme për rolin e saj së bashku me Mel Gibson në filmin post-apokaliptik “Mad Max Beyond Thunderdome” (1985), i cili fitoi vlerësime të kritikëve dhe arriti sukses komercial, duke fituar mbi 36 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara.

Pasi banuan në Zvicër për gati 30 vjet, Tina Turner dhe bashkëshorti i saj, Erwin, u bënë shtetas zviceranë në vitin 2021. Më pas, në dhjetor 2021, ata blenë një rezidencë mahnitëse buzë liqenit përgjatë brigjeve të liqenit të Cyrihut për rreth 76 milionë dollarë. Kjo shënoi tranzicionin e tyre nga marrja me qira për t’u bërë pronarë të pronave në Zvicër.