Edhe artistët e mëdhenj bëjnë gabime për të cilat pendohen më vonë, veçanërisht për faktin se nuk kishin mundësinë për të parashikuar se mund të kishin qenë më të suksesshëm nëse do t’u kishin thënë po disa bashkëpunimeve. Kjo ndodhi me Katy Perry, e cila në një intervistë të fundit tha se i vjen keq që i tha jo një mundësie të madhe.

Në një video të postuar nga radiostacioni 102.7 KIIS FM, Katy komentoi se dikur kishte pasur mundësinë të bashkëpunonte me Billie Eilish dhe ajo tha jo. Rasti ishte për këngën debutues të Billie, ‘Ocean Eyes’, përpara se ajo të bëhej fituese e shumëfishtë e çmimeve Grammy, diçka që Perry nuk e ka arritur në karrierën e saj.

Perry komentoi se dikush i dërgoi asaj një email duke i kërkuar që t’i hidhte një sy kësaj artisteje të re. Do të doja shumë që ne të punonim me të sepse ajo po punonte me mua për Unsub Records, kujtoi ajo pa përmendur se kush i dërgoi emailin. Katy vazhdoi të tregonte se:

Ishte një këngë e quajtur ‘Ocean Eyes’ dhe ishte thjesht një vajzë bjonde. Dhe unë isha si,” Meh, e mërzitshme. Gabim i madh. Mos lejoni që kjo të hyjë në internet.

Kjo ndodhi në vitin 2015, vitin kur Eilish debutoi dhe në një kohë kur Katy dominonte në top lista dhe ishte ylli kryesor në planet. Që atëherë e deri më tani, Billie ka fituar shtatë Grammy, një Golden Globe dhe një Oscar. Jo keq për një vajzë që u nënvlerësua nga Perry.

Por që atëherë, Katy dhe Billie janë bërë mikesha. Dokumentari i saj i vitit 2012, “Billie Eilish: The World’s A Little Blurry”, paraqet momentin kur të dy u takuan në prapaskenë në Coachella dhe Perry e prezantoi atë me të dashurin e saj të atëhershëm, Orlando Bloom.

“I fejuari im, i cili nuk dëgjon muzikë moderne, thjesht të luan në makinë gjatë gjithë kohës”, i tha Perry Eilish. Bloom e përqafoi Billin dhe i tha: “Jam shumë krenar për ty”.