Një modele e “OnlyFans” ka zbuluar se duke përdorur telefonin e saj për gati 14 orë në ditë, u sëmur aq shumë sa nuk mund të ecte.

Fenella Fox nga Worcester, Angli, është kaq e suksesshme në faqen për të rritur, aty ku është në rrugën e duhur për të fituar 1 milion paund.

E teksa është një modele e famshme, 29-vjeçarja ka rrëfyer se puna e saj ka qenë mjaft e dëmshme për shëndetin e saj mendor.

Fox ka treguar se telefonin e ka përdorur më shumë në fillim të pandemisë dhe kjo e bëri atë të sëmurë. Duke qëndruar para ekranit të telefonit për 14 orë në ditë, i dha asaj marramendje të rëndë dhe nuk mund të ecte për muaj të tërë.

“Vertigoja ime ishte aq e frikshme saqë më duhej të merrja beta-bllokues sepse pata një problem me zemrën nga stresi! Sinqerisht mendova se do të vdisja. Ishte përvoja më e frikshme e gjithë jetës sime”, tha ajo ekskluzivisht për “Daily Star”.

29-vjeçarja ka treguar se si krejt papritur nuk ishte në gjendje të ecte dhe mjekët i thonin se “nuk e dinin se çfarë nuk shkon”.

“Papritmas të mos jesh në gjendje të ecësh është e tmerrshme dhe veçanërisht kur të gjithë mjekët të thonë se nuk e dinë se çfarë nuk shkon! Mjeku im i përgjithshëm në Angli më sugjeroi të lija punën time dhe të gjeja një tjetër”, ka shtuar modelja e “OnlyFans”.

Fox tregoi se si të ardhurat e saj nga faqja për të rritur filluan duke rënë, por ishin prindërit ata që e ndihmuan për çdo gjë.

Para se të shkurtonte kohën e saj në internet, Fenella po shkëmbente promovime edhe me modele të tjera, merrte pjesë në kurse online dhe kërkonte vazhdimisht vendin tjetër për të jetuar.

Gjatë kësaj periudhe, ajo kishte një dhimbje të tmerrshme në qafë dhe marramendje, e si pasojë ajo shkonte më herë në shtrat çdo natë. Vetëm kur ajo mbërriti në Portugali pas bllokimit të dytë në Mbretërinë e Bashkuar, Fox papritmas nuk ishte në gjendje të ecte.

“Isha i tmerruar, shkova në spitalin në Portugali dhe vizitova shumë mjekë. Më dhanë antibiotikë dhe shumë ilaçe të tjera për të provuar. Kam humbur llogarinë se sa mjekë kam parë dhe sa ilaçe më kanë dhënë”, tha ajo, duke shtuar: “Kur më në fund u ktheva në Mbretërinë e Bashkuar, më duhej një karrige me rrota në aeroport, sepse nuk mund të qëndroja apo të ecja. Ishte një kohë jashtëzakonisht shqetësuese për mua”.

Ajo jetonte me prindërit dhe pas më shumë kërkimesh, babai i saj vazhdoi të zbulonte diçka të quajtur sëmundja e lëvizjes kibernetike.

“Isha tërësisht e lidhur në shtrat dhe sigurisht pa e kuptuar se isha në telefonin tim gjatë gjithë kohës që isha në shtrat”, kujton ajo.

Për t’u siguruar që shëndeti i saj të mos marrë një kthesë kaq drastike në të ardhmen, Fenella ka bërë disa ndryshime në stilin e saj të jetesës. Ajo ka reduktuar përdorimin e teknologjisë, në një përpjekje për ta ndihmuar në shëndet.