Fatkeqësisht ka ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare këngëtarja Lisa Marie Presley, vajza e vetme e legjendës Elvis Presley. E ndjera ka humbur jetën si pasojë e një arresti kardiak. Artistja dhe filantropistja, autore e tre albumeve të vlerësuar nga kritika, vetëm pak ditë më parë ishte e pranishme në ceremoninë e Golden Globe me të ëmën Priscilla.

Filmi biografik i Hollywood-it, në të cilin interpretimi i Austin Butler ishte kaq i paharrueshëm dhe mjaft i suksesshëm, e bëri atë që të fitojë edhe çmimin për ‘Performanca më e mirë nga një aktor në një film’ në “Golden Globes”. Fjalimi i aktorit pati një moment prekës për familjen Presley: në veçanti Lisa Marie dhe nënën e saj Priscilla, të cilat ishin të pranishme. Butler në fund të fjalës së tij tha se:

Faleminderit të gjithëve, faleminderit që më hapët zemrat, kujtimet, shtëpinë tuaj. Lisa Marie, Priscilla, ju dua përgjithmonë.

Pas këtij fjalimi ishte vetë Lisa Marie Presley ajo që reagoi e para duke shtrënguar duart dhe duke e falenderuar me shenjë nga audienca. Më pas, ndërsa sytë e saj filluan të lotojnë, ajo mbuloi fytyrën. Ndërveprimi i Butler me të ndjerin Presley është veçanërisht i prerë, tani, dy ditë më vonë pasi vajza e tij ndërroi jetë si pasojë e një arresti kardiak.

Lisa Presley është trashëgimtarja e vetme e Elvis Presley dhe është martuar 4 herë, ndër to edhe me yllin e pop-it Michael Jackson dhe shkurtimisht edhe me atë të Hollivudit Nicolas Cage. E lindur në Memphis, Tennessee më 1 shkurt 1968, saktësisht nëntë muaj pas dasmës së Elvisit dhe Priscilla-s, Lisa Marie u rrit për pak kohë në zonë përpara se të transferohej në Los Anxhelos në moshën 4-vjeçare me nënën e saj pas divorcit të prindërve të saj në 1973.