Ishte një moment arritjeje superlative për Jenni Hermoso, golashënuesja në ekipin kombëtar të Spanjës për femra. Turneu i vitit 2023 ishte Kupa e tretë e Botës për Hermoso dhe në moshën 33-vjeçare, mund të ketë qenë fare i fundit. Por ishte Kupa e parë Botërore për Femra që ajo kishte fituar: në fakt, Spanja e parë e fituar ndonjëherë. E djersitur dhe e ngazëllyer, Hermoso iu bashkua shokëve të skuadrës pas ndeshjes për një ceremoni medaljeje, një moment që për çdo sportist do të shënonte kulmin e karrierës së saj. Dhe më pas Luis Rubiales, një zyrtar i futbollit spanjoll, vendosi të bënte momentin rreth tij. Ai e kapi Hermoson, para kamerave televizive dhe mijëra shikuesve, dhe e detyroi gojën mbi gojën e saj.

Hermoso, në atë moment, u nënçmua dhe u nënvlerësua nga Rubiales, ia mohoi triumfin, i hoqi statusin dhe u tregua jo si atletja fitimtare që ishte, por si një grua, e nënshtruar dhunës dhe tekave të burrave. Supozohej të ishte pika më e lartë e karrierës së saj; në vend të kësaj, ai e bëri atë momentin kur ajo u poshtërua ndërkombëtarisht, duke iu nënshtruar një sulmi seksual të transmetuar në mbarë botën.

Hermoso dhe skuadra e saj, në atë moment, kishin mposhtur të gjithë rivalët e tyre për titullin e Kupës së Botës dhe kishin triumfuar në një ndeshje të vështirë finale kundër kombëtares së frikshme të Anglisë, luaneshat. Por Rubiales u sigurua që ajo të mos mund të mbizotëronte mbi hierarkinë gjinore, nuk mund të harronte, edhe në momentin e saj të arritjes, se ajo ishte ende e pambrojtur ndaj njerëzve si ai.

“Nuk më pëlqeu”, tha Hermoso më vonë për puthjen, në Instagram. Puthja, tha ajo, ishte “një akt i nxitur nga impulsi, seksist, i pavend, pa asnjë pëlqim nga ana ime”.

Federata spanjolle e futbollit fillimisht mbështeti Rubiales dhe kërcënoi të padisë Hermoso dhe lojtarët e tjerë që u ankuan; Hermoso pretendoi se ajo ishte përballur me presion nga zyrtarët e futbollit për të minimizuar sjelljen e Rubiales. “Asnjë person, në asnjë mjedis pune, sporti apo shoqërie, nuk duhet të jetë viktimë e këtyre llojeve të sjelljeve jokonsensuale,” tha ajo në një deklaratë.

Rubiales pohoi se puthja ishte konsensuale, megjithëse ai u tërhoq dhe kërkoi një falje të vakët, duke thënë në një deklaratë video, “Me siguri gabova, duhet ta pranoj. Ishte pa besim të keq në një kohë të efuzivitetit maksimal.” Nga ana e tij, ai vazhdoi festimet e tij në ceremoninë e medaljes në një incident në të cilin ai qëndroi pranë mbretëreshës spanjolle dhe vajzës së saj 16-vjeçare.

Incidenti ka ngjallur zemërim në Spanjë dhe në mbarë botën futbolldashëse, pjesërisht sepse askush nuk u befasua. Fitorja e Spanjës në Kupën e Botës për femra ishte një surprizë e pamundur pikërisht për shkak të seksizmit të shfrenuar që ka karakterizuar prej kohësh autoritetin spanjoll të futbollit dhe udhëheqjen e ekipit kombëtar të femrave.

Para turneut, skuadra spanjolle po përballej me mosmarrëveshje të gjata, sepse një duzinë nga lojtarët e tyre më të mirë ishin në grevë – për të protestuar kundër seksizmit. Dy trajnerët më të fundit të skuadrës spanjolle, Ignacio Quereda dhe Jorge Vilda , të dy u përballën me akuza për sjellje seksiste, kontrolluese dhe agresive. Lojtarët goditës janë ankuar gjithashtu, si ekipi kombëtar i femrave të SHBA-së, për paga më të ulëta dhe lehtësira inferiore në krahasim me homologët e tyre meshkuj.

Në vitin 2020, Rubiales doli në gjyq për sulmin e dyshuar të një arkitekteje femër që po punonte në shtëpinë e tij. Sipas arkitektit, Rubiales i shkaktoi lëndime në brinjë dhe kyçin e dorës që iu deshën gati një vit për t’u shëruar. Një gjykatë e shpalli Rubiales të pafajshëm dhe incidenti nuk çoi në largimin e Rubiales nga futbolli spanjoll.

As publikimet e regjistrimeve audio në të cilat Rubiales mund të dëgjohet që supozohet se organizon që ekipe specifike spanjolle të fitojnë hyrje në turne. Dhe as akuzat se Rubiales po përvetësonte fondet e federatës së futbollit dhe po i shpenzonte për festa private dhe udhëtime personale. Rubiales, i cili nuk është dënuar për asnjë akuzë korrupsioni, ka refuzuar të japë dorëheqjen pas secilit prej këtyre skandaleve të njëpasnjëshme dhe gjithmonë ka mohuar keqbërjen. Sulmi i tij ndaj Hermoso nuk është përjashtim.

Me gjithë machizmin e tmerrshëm të incidentit të puthjes, sjellja e Rubiales ilustron diçka thelbësore për fenomenin e ngacmimit seksual: sa shpesh bëhet fjalë për të kundërshtuar talentet dhe arritjet e grave dhe për t’i rrëzuar ato.

Me gjithë mosndëshkimin që duket se gëzon në krye të futbollit spanjoll, Rubiales nuk kishte kurrë talentin atletik që ka Hermoso. Ai pati një karrierë të hershme të shkurtër dhe të jashtëzakonshme si mbrojtës përpara se të përfundonte papritur kohën e tij në fushë për t’u bashkuar me anën e menaxhimit të biznesit të futbollit. Ai kurrë nuk ka luajtur për klube të prestigjit ku luan Hermoso; ai kurrë nuk zhvilloi, si ajo, një stil të veçantë të lojës; ai kurrë nuk ka luajtur në një ekip kombëtar apo në një Kupë Bote; ai kurrë nuk shënoi gola në numra si ajo.

Hermoso është më e talentuar se ai, dhe ajo është gjithashtu më e re, me 13 vjet. Ajo është më e mirë se ai dhe ajo është e ardhmja. Përballë arritjes së saj, talentit, rinisë së saj, ndoshta Rubiales ndjeu mungesën e tij patetike dhe të mjerë që reflektohej tek ai. Ai arriti drejt burimit më të gatshëm të pushtetit që mund të përdorte kundër saj: seksin e tij.