Është sasia e gjakut që pompohet nga zemra për të arritur në të gjitha organet e trupit tuaj. Një sasi e mirë e qarkullimit është ajo që e mban një person të shëndetshëm dhe të aftë

Çështja është se a mund ta rrisni qarkullimin e gjakut në mënyrë natyrale?

Shkenca që qëndron pas qarkullimit të gjakut është se gjaku rrjedh në trup dhe shpërndan oksigjen dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore në të gjitha pjesët e trupit duke hequr mbeturinat.

Nëse një person dëshiron të përmirësojë qarkullimin e gjakut, do të duhet të ndjekë disa rregulla të dukshme:

Mos u ulni gjerësisht për një periudhë të gjatë orësh në një vend.
Lini duhanin plotësisht.
Shmangni yndyrat e ngopura në marrjen e përditshme të ushqimeve.
Përmendur më sipër janë rregullat themelore, të cilat do të fillojnë me përpjekjet tuaja. Ka mënyra që mund të ndiqni rrjedhën e gjakut në trupin tuaj në një mënyrë krejtësisht natyrale.

Mbani një peshë të shëndetshme

Një peshë e shëndetshme nuk mund të standardizohet për të gjithë njerëzit. Çdo individ do të ketë një lartësi të ndryshme raporti ndaj peshës dhe në mënyrë që të gjeni peshën tuaj të shëndetshme, llogaritni Indeksin e Masës Trupore (BMI).

Mbajtja e një peshe të shëndetshme të trupit do të përmirësojë performancën tuaj fizike dhe do të rrisë rrjedhën e gjakut në të gjithë trupin tuaj, transmeton lajmi.net. Të qenit mbipeshë ose nënpeshë ka efekte negative në qarkullimin e gjakut, që nuk do të pasohet.

Nëse jeni mbipeshë, stërvitja e rregullt do të djeg kalori dhe do t’ju ndihmojë të zvogëloni peshën dhe të arrini qëllimin tuaj të shëndetshëm.

Bëni ushtrime kardiovaskulare

Ushtrimet kardiovaskulare ose thjesht ushtrimet kardio janë ato, gjë që e bën lëkurën tuaj të djersitet. Ushtrimi kardio mund të përfshijë vrapim, ecje dhe vrapim, hedhje, etj. Çdo gjë që e pompon zemrën tuaj është e mirë për ju. Bërja e ushtrimeve të përditshme mbështet sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut dhe siguron ushtrimin e zemrës gjithashtu.

Hani peshk vajor

Ushqimi i peshqve me vaj është një mënyrë tjetër natyrore shumë e rëndësishme për të rritur qarkullimin e gjakut në trup. Vaji i peshkut përmban acide yndyrore Omega-3, i cili ka provuar të ndihmojë muskujt e zemrës dhe forcon aktivitetet kardiovaskulare.

Pas së cilës sistemi i qarkullimit të trupit përmirësohet dhe organet janë në gjendje të marrin më shumë oksigjen dhe lëndë ushqyese nga gjaku. Disa peshq me vaj janë Salmoni, Skumbri dhe Ton.

Praktikoni joga

Joga është një ushtrim në gjendje të qëndrueshme, që përfshin shtrirjen, gjarpërimin dhe lakimin e trupit tuaj, transmeton lajmi.net. Duke bërë joga, një person shtrëngon dhe dekompreson venat në trupin e tij, të cilat mund t’i hapin ato për qarkullim më të mirë të rrjedhës së gjakut.

Joga është shumë e dobishme për metabolizmin dhe zemrën e një personi. Pozicioni më i mirë i jogës për të rritur rrjedhën e gjakut është me fytyrë nga poshtë. Është një pozicion ku ijet dhe gjoksi janë mbi kokë dhe për shkak të gravitetit, gjaku rrjedh drejt kokës tuaj dhe rrit qarkullimin.

Mbani të shëndetshme nivelet e hekurit

Hekuri është një nga faktorët më të rëndësishëm në rritjen e qarkullimit të gjakut ose qarkullimit. Është e nevojshme për të bërë hemoglobinë brenda trupit, e cila është e nevojshme më tej për të mbartur oksigjenin në të gjithë trupin.

Ushqimi i pasur me hekur ndihmon trupin të ruajë sasinë e kërkuar, shkruan Alternative Medicine. Disa burime ushqimore të pasura me hekur janë spinaqi, mëlçia, bishtajoret, mishi i kuq, farat e kungullit, gjeldeti, etj. Për ruajtjen e përfitimit të përgjithshëm të trupit, duhet të konsumoni gjithnjë ushqim të plotë dhe një dietë të plotë.

Shumë hekuri në trup mund të ketë efekte negative si rritja e kolesterolit. Nëse jo përmes burimeve natyrore, mund të keni edhe suplemente hekuri nga farmacia.

Nëse fluksi i gjakut zvogëlohet në disa nga pjesët e trupit, personi mund të ndiejë disa shenja dhe simptoma të rrjedhës së dobët të gjakut.

Shenjat shfaqen kryesisht në krahë dhe këmbë, përfshin:

Nuhatje në krah dhe këmbë
Problemi me gjembaçin
Problemi rrëqethës
Dhimbje në trup
Ënjtje në një organ, i brendshëm ose i jashtëm
Temperatura luhatëse
Kërcitje në këmbë
Shumë njerëz vuajnë nga rrjedhja e dobët e gjakut dhe kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj, transmeton lajmi.net. Shumë njerëz humbasin aftësinë e tyre për të kontrolluar funksionet njohëse nëse truri nuk po merr furnizimin e kërkuar me gjak.

Ekzistojnë disa bimë natyrale, të cilat ndihmojnë në rritjen e qarkullimit në trup:

Bacopa (Bacopa monnieri)
Fshesa e kasapit (Ruscus aculeatus)
Hawthorn (Crataegus)
Shafran i Indisë (Curcuma longa)
Xhenxhefil (Zingiber officinale)
Problemi i qarkullimit të gjakut mund të jetë shumë i dëmshëm për trupin: prandaj, gjithmonë duhet të përpiqemi të qëndrojmë të aftë dhe të shëndetshëm.

Përveç pesë mënyrave të lartpërmendura për të rritur rrjedhën e gjakut në mënyrë natyrale, ekzistojnë mënyra të tjera, si dhe një masazh e trupit, ndihmon në përmirësimin e qarkullimit përmes sistemit limfatik.

Gjatë kësaj teknike, trupi ynë lëshon hormone si Endorphins, që na siguron një ndjenjë kënaqësie. Profesionistët përdorin vajra specialë si dhe për të përmirësuar qarkullimin: rozmarinë dhe dëllinjën.