Ju mendoni se asgjë nuk mund ta prishë këtë lumturi të shkaktuar nga rrëmuja, derisa të ndjeni një kërcitje në bark. Mund të duket e çuditshme që seksi i të gjitha gjërave mund t’ju shkaktojë fryrje. Por është më e zakonshme nga sa mund të mendoni, sipas gjinekologëve. Fatkeqësisht, nuk ka një zgjidhje të shpejtë për këtë çështje të bezdisshme. Por, identifikimi i asaj që mund të jetë shkaku i saj mund t’ju ndihmojë të bëni ndryshime për të minimizuar gjasat që shqetësimi i barkut të shpërthejë flluskën tuaj pas-koitale.

1. Keni një çekuilibër bakterial

Sipas gjinekologes Anna Cabec, fryrja juaj pas seksit mund të zbresë në një çekuilibër ose rritje të tepërt të baktereve natyrore në vaginën tuaj. Përveç shkaktimit të problemeve me barkun, një çekuilibër bakterial shpesh mund të jetë fajtori pas infeksioneve të majave dhe vaginozës bakteriale. Këto lloje të infeksioneve irrituese shpesh shkaktohen nga sperma që hyn në vaginë, si dhe nga lubrifikantët që përmbajnë përbërës artificialë.Larja e brendshme e vaginës suaj gjithashtu mund të prishë ekuilibrin e baktereve tuaja, sipas Dr Cabeca.

2. Fajin e kanë hormonet tuaja

Ashtu si në rastin e shumë ndryshimeve brenda trupit tonë, hormonet mund të jenë fajtori për shqetësimin tuaj pas një zhurme. Nëse jeni në ose gati të keni menstruacione, kjo mund të shpjegojë pse barku juaj fryhet kur përqafoheni me partnerin tuaj në lumturinë pas orgazmës. Ekspertja e shëndetit të grave, Jennifer Wider, tha për POPSUGAR:

Shpesh, gratë do të përjetojnë fryrje para dhe/ose gjatë menstruacioneve, kështu që nëse ato kryejnë marrëdhënie rreth asaj periudhe të muajit, ka të ngjarë të luajë një rol.

3. Keni një mitër të anuar

Një mitër që është e anuar mbrapa quhet mitër e retrovertuar. Seksi mund të bëjë që ajo të lëvizë, të lëvizë dhe të kontaktojë me organet e tjera që e rrethojnë, duke shkaktuar dhimbje dhe fryrje si rezultat. Sipas Dr Wider, “shenjat e mitrës së kthyer janë dhimbje gjatë seksit dhe menstruacione të dhimbshme, por shpesh nuk ka simptoma”.

4. Keni probleme me tretjen

Nëse keni një histori të problemeve të tretjes si kapsllëku, sindromi i zorrës së irrituar (IBS) ose urthi, për fat të keq mund të jeni më të prirur ndaj fryrjes pas seksit, sipas Dr Wider. Ekspertja e shëndetit të grave sugjeroi që në radhë të parë të shmangni ushqimet që do t’ju shkaktojnë gazra, si fasulet dhe bishtajoret, për të shmangur shfaqjen e këtyre simptomave pas intimitetit. Ajo rekomandoi të pini pak xhenxhefil nëse jeni ende të fryrë, pavarësisht se i shmangni ato ushqime, pasi studimet kanë treguar se rrënja e zymtë mund të ulë dhimbjen dhe ënjtjen e barkut.

5. Jeni duke bërë seks të pambrojtur

Seksi i pambrojtur mund të jetë arsyeja pse po përjetoni ngërçe dhe fryrje më pas. Sipas Dr. Wider, nëse sperma hyn në vaginë tuaj, një lloj lipidi që gjendet në spermë i quajtur prostaglandinë mund të shkaktojë kontraktime dhe parehati të mitrës, të cilat mund të përfshijnë fryrje. Ju mund ta shmangni këtë duke përdorur një prezervativ gjatë seksit ose duke e bërë partnerin tuaj të tërhiqet përpara se të ejakulojë.

6. Keni një alergji ndaj prezervativëve

Sipas Dr Cabeca, kryerja e seksit të mbrojtur mund të jetë gjithashtu fajtori për fryrjen tuaj pas fryrjes nëse keni një alergji ndaj lateksit, e cila mund të rezultojë në inflamacion. Simptomat e alergjisë do të ndryshojnë nga personi në person, dhe disa mund të kenë një reagim të menjëhershëm ndaj lateksit, ndërsa të tjerët mund të tregojnë shenja të tij më vonë. Një reaksion i lehtë mund të marrë formën e kruajtjes së syve, teshtitjes ose rrjedhjes së hundës, ose skuqjes me kruajtje, ndërsa njerëzit e tjerë mund të kenë një reaksion të rëndë alergjik të quajtur anafilaksi, sipas udhëzimeve të NHS. Ju mund të blini prezervativë pa lateks dhe këshillohet që të flisni me një mjek nëse mendoni se keni një alergji ndaj lateksit. /Top Albania Radio/