Vaji i ullirit ka zënë një vend të veçantë në kuzhinat tona për përfitimet e njohura shëndetësore. Por, konsumimi i tepërt i vajit të ullirit mund të ketë edhe disa efekte anësore. Po është e vërtetë! Ullinjtë vijnë të pasuruar me lëndë ushqyese që trupi ynë ka nevojë çdo ditë, por konsumimi i tyre me moderim është çelësi për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm. Para se të zëvendësoni vajrat e zakonshëm të gatimit, duhet të jeni të vetëdijshëm për efektet anësore të mundshme të vajit të ullirit.

A është vaji i ullirit aq i shëndetshëm sa ne besojmë?

Vaji i ullirit është një vaj organik i nxjerrë nga kokrrat e ullirit dhe është i nderuar në industrinë e Wellness për profilin e tij të pasur ushqyes. Acidet yndyrore të pangopura, antioksidantët, vitaminat dhe mineralet në vajin e ullirit janë thelbësore për t’ju mbajtur në formë dhe aktive. Sipas ekspertëve të shëndetit, konsumimi i rregullt i vajit të ullirit, veçanërisht vajit të virgjër, mund të jetë i dobishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Por të gjithë e dimë se çdo monedhë ka dy anë. Pa dyshim, konsumimi i moderuar i vajit të ullirit mund t’ju ofrojë përfitime të shumta shëndetësore dhe bukurie, por ngrënia e tepërt e tij mund të ketë efekte negative në mënyrën se si trupi juaj metabolizon yndyrat. Përveç kësaj, vaji i ullirit mund të mos jetë aq i mirë për shëndetin tuaj kardiak sa besoni ose keni lexuar në disa botime në internet.

Efektet anësore të vajit të ullirit

Puçrrat dhe aknet

Shumë prej nesh pëlqejnë të masazhojnë lëkurën me vaj ulliri të virgjër para gjumit për të arritur një lëkurë me shkëlqim dhe rrezatues mëngjesin tjetër. Dhe pse jo? Ai përmban vitaminë E, antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme që lehtësojnë hiperpigmentimin, luftojnë inflamacionin dhe hidraton thellësisht lëkurën. Por, vaji i ullirit është i trashë në konsistencë dhe nuk përthithet shpejt në lëkurën tuaj. Aplikimi i tepërt i vajit të ullirit në fytyrën tuaj mund të formojë një shtresë të trashë në lëkurën tuaj dhe të bllokojë poret. Papastërtia dhe papastërtia e bllokuar brenda poreve të bllokuara më pas mund të shkaktojnë puçrra fytyre dhe puçrra në lëkurën tuaj. Pra, mos e teproni me aplikimin e vajit të ullirit në lëkurën tuaj çdo natë. Përkundrazi, përdorimi i tij dy herë në javë do të ishte i mjaftueshëm për të arritur lëkurë të pastër, të lëmuar dhe rrezatuese.

Alergji dhe skuqje të lëkurës

Nëse keni lëkurë të ndjeshme dhe të prirur ndaj alergjive, duhet të shmangni përdorimin e vajit të ullirit në lëkurën tuaj. Aplikimi i vajit të ullirit direkt në lëkurën tuaj mund të shkaktojë skuqje, alergji dhe ekzemë. Nëse shpesh përjetoni alergji të tilla të lëkurës, mund të përjetoni shqetësime edhe pasi keni ngrënë ushqime që përmbajnë vaj ulliri si përbërës. Prandaj, është më mirë të njihni përfitimet e mundshme dhe efektet anësore të vajit të ullirit përpara se të filloni ta konsumoni atë çdo ditë.

Probleme kardiake

Mund të tingëllojë në kundërshtim me atë që besohet zakonisht, por përdorimi i rregullt i vajit të ullirit mund të mos jetë i mirë për shëndetin e zemrës. Shumica e vajrave të ullirit të disponueshëm në treg sot janë ose të rafinuar ose të hidrogjenizuar pjesërisht nën presion dhe nxehtësi të lartë. Trajtime të tilla rafinuese ndryshojnë strukturën e saj molekulare dhe ulin sasinë e acideve yndyrore Omega-3 që përmbahen në frutat e ullirit. Përveç kësaj, përfshirja e tepërt e vajit të ullirit në dietën tuaj mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit të mirë në trup dhe të rrisë kolesterolin e keq në të njëjtën kohë. Një rritje e tillë e LDL mund të rrisë rrezikun e vuajtjes së sëmundjeve kardiovaskulare në afat të gjatë. Prandaj, kufizimi i marrjes së vajit të ullirit çdo ditë e bën atë një opsion më të sigurt për të marrë përfitimet më të mira shëndetësore.

Ul nivelin e sheqerit në gjak

Shumë vaj ulliri në dietën tuaj ose rutinën e fitnesit mund ta sjellë sheqerin në gjak në nivele të rrezikshme të ulëta. Vaji i ullirit mund të çojë në rritjen e rezistencës ndaj insulinës në trupin tuaj, duke ulur kështu nivelet e glukozës në gjak. Konsumimi i tepërt i vajit të ullirit është i keq dhe ju vë në rrezik më të madh për të vuajtur nga komplikime shëndetësore si hipoglikemia, djersitja dhe dobësia. Ngrënia e vajit të ullirit në moderim është çelësi për të menaxhuar nivelet optimale të glukozës në gjak dhe për të qëndruar në shëndetin më të mirë fizik.

Kruarje e kokës

Kujt nuk i pëlqen t’u bëjë flokëve një masazh të këndshëm me vaj të nxehtë? Shumica prej nesh pëlqejnë të kënaqen me masazhet relaksuese të kokës duke përdorur vaj ulliri. Vaji i ullirit bën një ilaç të lashtë për të parandaluar problemet e flokëve si rënia e flokëve, këputja dhe shumë të tjera. Kështu, shumë maska flokësh dhe produkte për kujdesin e flokëve përmbajnë vaj ulliri si një përbërës aktiv por teprimi me të mund të shkaktojë kruarje.