Banania është një nga frutat më të njohur dhe zakonisht zgjedhja e parë e një personi që vendos të ndjekë një dietë të shëndetshme, pasi është e shijshme, e lirë dhe lehtësisht e disponueshme.

Sipas healthline.com, bananet përmbajnë shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin dhe rekomandohen edhe për ata që nuk ndjekin një dietë specifike. Për shembull, ato mund të përfitojnë humbje peshe, tretje dhe shëndet të zemrës.

Këtu janë 10 + 1 përfitimet që ato i ofrojnë trupit:

E pasur me lëndë ushqyese
Një banane ka rreth 112 kalori dhe përbëhet pothuajse ekskluzivisht nga ujë dhe karbohidrate, ndërsa përmban pak proteina dhe pa yndyrë.

Përmirëson nivelet e sheqerit në gjak
Bananet janë të pasura me fibra dhe këto mund të zvogëlojnë nivelin e sheqerit në gjak. Për më tepër, ato mund të ndihmojnë në rregullimin e oreksit duke ngadalësuar zbrazjen e stomakut.

Megjithatë, ata duhet të konsumohen në moderim nga njerëzit me diabet.

Ndihmojnë shëndetin e sistemit tretës
Bananet, veçanërisht ato të papjekura, kanë një efekt të dobishëm në sistemin tretës, për shkak të prebiotikëve, të cilët bëhen ushqim për bakteret e dobishme në zorrë.

Humbje peshe
Banania nuk ndihmon drejtpërdrejt në humbjen e peshës, por në mënyrë indirekte mund të luajë një rol të rëndësishëm. Konkretisht, është e ulët në kalori dhe ngopëse, ndërsa ekspertët theksojnë se ngrënia e më shumë fibrave nga perimet dhe frutat është lidhur në mënyrë të përsëritur me më pak peshë trupore dhe humbje peshe.

Është e shëndetshme për zemrën
Kaliumi është jetik për shëndetin e zemrës, veçanërisht për menaxhimin e presionit të gjakut. Pra, bananet janë një burim i shkëlqyer, ndërsa një dietë e pasur me kalium mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Për më tepër, sipas hulumtimeve të kaluara dhe studimeve të kafshëve, njerëzit që konsumojnë mjaftueshëm kalium kanë deri në 27% rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Plot me antioksidantë
Frutat dhe perimet janë burime të shkëlqyera të antioksidantëve dietikë, dhe bananet nuk bëjnë përjashtim. Ato përmbajnë disa lloje të antioksidantëve të fuqishëm, duke përfshirë flavonoidet dhe amina

Këta antioksidantë janë të lidhur me shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve degjenerative

Humbje e oreksit
Fibrat në banane mund të ndihmojnë në uljen e oreksit duke shtuar masë në traktin tretës dhe duke ngadalësuar tretjen.

Ndjeshmëria ndaj insulinës
Rezistenca ndaj insulinës është një faktor rreziku kryesor për shumë sëmundje kronike, përfshirë diabetin e tipit 2.

Disa studime tregojnë se konsumimi i rregullt i bananes mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës. Kjo mund ta bëjë trupin më të përgjegjshëm ndaj këtij hormoni që rregullon sheqerin në gjak.

Përmirësimi i shëndetit të veshkave
Kaliumi është jetik për funksionin e shëndetshëm të veshkave dhe rregullimin e presionit të gjakut, bananet mund të jenë veçanërisht të dobishme kur bëhet fjalë për ruajtjen e shëndetit të veshkave.

Fruti i duhur për ushtrime
Banania është cilësuar si ushqimi perfekt për atletët, sepse karbohidratet që përmban treten lehtësisht, ndërsa kaliumi dhe magnezi veprojnë si elektrolite.

Konsumimi i tij pas stërvitjes mund të zvogëlojë ngërçet e muskujve dhe dhimbjet që lidhen me aktivitetin

Zakon i përshtatshëm i të ushqyerit
Fakti që banania është e lirë, lehtësisht e aksesueshme dhe e ngopshme, e bën atë jo vetëm rostiçeri perfekte, por edhe ushqimin që mund të shtoni lehtësisht në dietën e tyre