Moringa për ata që nuk e dinë është e njohur si bima e mrekullisë falë përfitimeve të shumta për trupin dhe mendjen. E përhapur veçanërisht në zonat ekuatoriale të planetit, moringa është një pemë e vogël, gjethet e së cilës janë përdorur në mjekësinë orientale për të trajtuar dhe parandaluar sëmundjet për shekuj me radhë. Egjiptianët e lashtë e përdornin edhe si vaj bukurie, veçanërisht për kujdesin e lëkurës.

Moringa është bima më ushqyese në planetin tonë falë mbi 300 aplikimeve të saj, si mjekësore ashtu edhe kozmetike. Moringa është plotësisht e ngrënshme dhe mund të konsumohet në të gjitha pjesët e saj, nga kërcelli te lulet, madje edhe rrënjët. Pavarësisht kësaj, janë gjethet e saj ato që përmbajnë vlerat më të larta ushqyese.

Për shkak se moringa është një nutraceutik, një ushqim natyral i pasur me veti të dobishme, përdoret gjerësisht në kuzhinë dhe më gjerë. Në fakt, FAO e konsideron moringën një burim ushqimor dhe një ilaç natyral. Gjithashtu përdoret gjerësisht në programet për të luftuar kequshqyerjen. Gjethet e saj janë të pasura me proteina, vitamina dhe kripëra minerale. Ato thahen, më pas copëtohen ose bëhen pluhur dhe përdoren për përgatitjen e suplementeve ose pijeve.

Falë vetive të saj ushqyese fenomenale, moringa ka shumë përfitime, si për shëndetin ashtu edhe për bukurinë. Është e pasur me proteina dhe aminoacide esenciale dhe përmban 27 lloje të ndryshme vitaminash dhe 46 lloje antioksidantësh, duke përfshirë polifenolet. Këto molekula janë të njohura për parandalimin dhe kundërveprimin e veprimit të radikaleve të lira dhe në këtë mënyrë përmirësojnë shëndetin e organizmit dhe aspektin estetik të lëkurës.

Elementët si zinku, seleni dhe hekuri që përmbahen në gjethet e bimës janë gjithashtu në gjendje të pengojnë rritjen e patogjenëve përgjegjës për çekuilibrat e zorrëve, kërpudhat dhe kandidën. Përveç vetive ushqyese, moringa ka shumë përfitime mjekësore. Studimet e fundit sugjerojnë se kjo bimë posedon veti anti-inflamatore dhe detoksifikuese që mund të ndihmojnë në parandalimin dhe menaxhimin e sëmundjeve kronike duke përfshirë diabetin, obezitetin dhe sëmundjet kardiovaskulare. Moringa ndihmon në pastrimin e trupit, forcimin e sistemit imunitar dhe stimulimin e metabolizmit.