Ata mbrojnë zemrën, rregullojnë sheqerin, zvogëlojnë inflamacionin dhe janë vënë nën mikroskopin e studiuesve për vetitë e mundshme kundër kancerit, njihuni me përfitimet e të ngrënit gështenja.

Janë të preferuarat e dimrit, pasi kombinohen në mënyrë perfekte me pije të ngrohta dhe skarë në oxhak të hapur.

Janë të shijshme dhe të pasura me lëndë ushqyese, i cili “fsheh” përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Ja arsyet përse duhet t’i përfshini gështenjat në dietën tuaj , veçanërisht këtë sezon.

Janë të pasura me lëndë ushqyese
Gështenjat janë një burim i pasur vitaminash dhe mineralesh si bakri, mangani, vitamina B6, vitamina C, tiamina, folati, riboflavina dhe kaliumi, ndër të tjera. Secila prej tyre sjell përfitimet e veta në pjesë të trupit, si rezultat i së cilës kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

Janë një burim i shkëlqyer antioksidantësh
Gështenjat përmbajnë një sërë antioksidantësh, si vitamina C, tanine dhe të tjera, të cilat janë jashtëzakonisht të rëndësishme për shëndetin pasi ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga radikalet e lira. Nivelet e larta të radikaleve të lira mund të shkaktojnë stres, por gjithashtu rrisin rrezikun e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, diabeti dhe kanceret.

Përveç kësaj, studimet kanë treguar se antioksidantë të ndryshëm që gjenden në gështenja, të tilla si acidet galike dhe ellagjike, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe rezistencës ndaj insulinës, si dhe në përhapjen e tumoreve.

Ato kontribuojnë në shëndetin kardiovaskular
Ushqyesit dhe antioksidantët në gështenja janë të rëndësishme për shëndetin e zemrës. Antioksidantë të veçantë mbrojnë kundër stresit oksidativ, i cili rrit rrezikun e sëmundjeve të trurit dhe zemrës. Ato janë gjithashtu të pasura me kalium, një komponent i rëndësishëm që kontribuon në shëndetin e zemrës dhe rregullimin e presionit të gjakut. Kaliumi gjithashtu mund të ndihmojë në reduktimin e ndjeshëm të sëmundjeve të zemrës – deri në 27% – dhe rrezikun e goditjes në tru.

Janë të pasura me fibra
Gështenjat janë një burim i mirë i fibrave, të cilat kanë përfitime shëndetësore. Ndër të tjera, ato rrisin aktivitetin e zorrëve, duke përmirësuar shëndetin e tretjes. Fibrat bimore kontribuojnë në dy mënyra: nga njëra anë, ato veprojnë si një prebiotik, duke qenë ushqim për bakteret e shëndetshme të zorrëve, të cilat prodhojnë përbërës të ndryshëm të dobishëm dhe nga ana tjetër, ato kontribuojnë në ndjenjën e ngopjes, pa shtuar kalori, të cilat mund të ndihmojnë në rregullimin e peshës.

Rregullojnë sheqerin në gjak
Mbajtja e sheqerit në gjak në nivele të shëndetshme është e rëndësishme për shëndetin dhe veçanërisht për ata me diabet ose para-diabet, pasi nivelet e larta mund të rrisin rrezikun e komplikimeve.

Gështenjat kanë shumë veti interesante që mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak, siç është përmbajtja e lartë e fibrave,. Për më tepër, studimet kanë treguar se disa antioksidantë në gështenja ndihmojnë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke i bërë qelizat më të përgjegjshme.

Megjithatë, ato ende konsiderohen si një arrë me shumë karbohidrate, ndaj duhet të kujdeseni për sasinë që konsumoni.

Ndërsa një sasi e vogël ose e moderuar mund të funksionojë në mënyrë të dobishme, konsumimi i tepërt mund t’i largojë këto përfitime.

Ndihmojnë në rënien në peshë
Gështenjat kanë një sërë vetish që mund të kontribuojnë në humbjen e peshës. Fibrat do t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur duke rritur prodhimin e hormoneve që largojnë oreksin.

Vetë gështenjat, për më tepër, kanë më pak kalori se shumica e arrave, pasi ato janë të ulëta në yndyrë.

Zvogëlojnë inflamacionin
Inflamacioni është një proces natyral, i përkohshëm që ndihmon trupin të shërohet dhe të luftojë infeksionin. Megjithatë, në disa raste, mund të mbetet në një nivel të ulët, duke u shndërruar në inflamacion kronik, i cili lidhet me shumë sëmundje kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin dhe kancerin.

Antioksidantët e gështenjës – vitamina C, acidi galik, acidi ellagic dhe polifenole të ndryshme – mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit duke neutralizuar radikalet e lira, të cilat janë nxitësit kryesorë të inflamacionit kronik.

“Fshehin” veti antikancerogjene
Gështenjat mund të kenë veti antikancerogjene. Thuhet se antioksidantët në gështenja mund të ndalojnë rritjen dhe përhapjen e qelizave të kancerit. Në mënyrë të veçantë, acidi ellagic synon PI3K, i cili është përgjegjës për rregullimin, rritjen dhe mbijetesën e këtyre qelizave. Megjithatë, nevojiten studime të mëtejshme për të hetuar këtë efekt të mundshëm.

Janë të shijshme dhe të lehta për t’u shtuar në dietën tuaj
Gështenjat nuk janë vetëm të shëndetshme, por edhe të shijshme, ndaj mund të shtohen lehtësisht në dietën tuaj.

Ju mund t’i hani ato të gjalla, ose mund t’i piqni në furrë ose thjesht t’i zieni në një tenxhere. Cilado mënyrë që të zgjidhni, janë të shijshme!