Superushqimet kanë fituar terren vitet e fundit dhe tendenca duket të jetë e fortë, me një parashikim tregu prej 330.17 miliardë dollarësh deri në vitin 2026, sipas Business Wire. Por cilat meritojnë vëmendjen tuaj? Njerëzit e famshëm ju kërkojnë t’i kini parasysh.

Shumë ekspertë ua kanë sugjeruar atyre për të përmirësuar çdo vakt, duke shtuar boronica dhe manaferrat goji në smoothie-t e tyre dhe duke pirë lëng jeshil dhe duke shtuar erëza dhe barishte të ndryshme në recetat e tyre! Tani, një numër në rritje librash dhe revistash gatimi përmbajnë receta që kërkojnë mjaft përbërës, si shafrani i Indisë dhe alga deti po bëhen po aq të zakonshme sa selino dhe spinaqi! Nëse jeni kurioz përse të famshmit betohen për disa superushqime më shumë se të tjerat, këtu janë të gjitha detajet.

Nga produktet kryesore të mëngjesit deri te shtesat për smoothie që ushqejnë stërvitjet dhe e mbajnë lëkurën me shkëlqim gjatë gjithë ditës, zbuloni se çfarë konsumojnë yjet tuaj të preferuar.

KOURTNEY KARDASHIAN

Nëse nuk keni dëgjuar për algat blu-jeshile (të njohura edhe si spirulina) si një burim ushqimi, nuk jeni vetëm. Sigurisht që nuk është superushqimi më i zakonshëm atje, por në një postim në Tëitter Kourtney Kardashian ndan se “Është mënyra më e lehtë për të marrë lëndët ushqyese”. Në uebsajtin e Poosh, ajo shpjegon se suplementi i tyre jo vetëm që është i pasur me minerale dhe proteina, por gjithashtu ndihmon për ta mbajtur mendjen e saj në gjendje të plotë pune. Plus, duke qenë se konsumohet si pluhur, është e lehtë të futet në pije.

Nëse jeni duke kërkuar për një smoothie të fuqishëm në mëngjes, thjesht përzieni një avokado të plotë, një filxhan qumësht organik me bazë bimore, një lugë pluhur proteine ​​vaniljeje dhe alga blu-jeshile. Për të shtuar pak ëmbëlsi, Kourtney zgjedh mjaltin.

MIRANDA KERR

Ashtu si shumë të famshëm, dhe sipërmarrësja australiane Miranda Kerr është gjithmonë e gatshme për një smoothie të mirë. Por e saja nuk kufizohet në bananet, manaferrat dhe spinaqin e zakonshëm. Në një intervistë për Vogue, ajo tregon se i pëlqen të shtojë manaferrat goji, farat chia dhe kakao të papërpunuara në smoothie-t e saj. Medical News Today miraton, duke deklaruar se manaferrat goji mbrojnë sytë, mbështesin sistemin imunitar, promovojnë lëkurë të shëndetshme, përmirësojnë gjumin dhe madje mund të parandalojnë kancerin. Jo keq, pasi mund ta gjeni në shumicën e dyqaneve ushqimore të pajisura mirë dhe në tregjet aziatike!

ROSIE HUNTINGTON-WHITELEY

Rosie Huntington-Whiteley e nis ditën e saj me një superushqim gjithnjë e më të zakonshëm: një pije jeshile të sapobërë. Ajo ndan në Twitter se lëngjet jeshile janë një “mënyrë e shkëlqyer për të nisur ditën”. Ndërkohë, në një intervistë për Elle, ajo ka sqaruar se kur bëhet fjalë për shijen e smoothieve të saj jeshile, nuk është veçanërisht e çuditshme. Duke renditur përbërës si bananet, gjalpin e bajameve, mollën, spinaqin dhe lakra jeshile, ajo rrëfeu se çdo gjë e shëndetshme, “pavarësisht nëse ka shije të mirë apo jo”.

VICTORIA BECKHAM

Për çfarë superushqimi betohet Victoria për të marrë energjinë që i nevojitet, siç thotë ajo në një intervistë për Vogue? Nuk është tjetër veçse pelte mbretërore e mbushur me lëndë ushqyese, me të cilën ajo pretendon se është “e fiksuar” në një postim në Twitter. Beckham e vlerëson pelten mbretërore për nivelin e lartë të aminoacideve, vitaminave dhe mineraleve dhe pretendon se e ndihmon gjithashtu të luftojë rrudhat.

Me sa duket, shkenca është në anën e saj. Sipas Healthline, poleni i bletëve përmban 250 substanca biologjikisht aktive dhe shumë antioksidantë.