Që nga kohërat e lashta, çajrat kanë qenë sinonim i ndihmës për shëndetin dhe megjithëse nuk mendojmë shumë për këtë, ata mund të na sjellin dobi të madhe në baza ditore. Pavarësisht nëse jeni duke luftuar me një problem apo thjesht dëshironi të mbani imunitetin tuaj në formë, nuk mund të gaboni me çajrat!

Çaji jeshil

Pluhuri i çajit jeshil japonez (Matcha) përmban antioksidantin EGCG. Kjo mund të zvogëlojë rritjen e baktereve që çojnë në prishjen e dhëmbëve. Çaji jeshil redukton bakteret që shkaktojnë sëmundje periodontale.

Një përmbledhje e vitit 2017 e 21 studimeve mbi përfitimet e çajit jeshil zbuloi se pirja e çajit jeshil është e dobishme për funksionin e trurit.

Presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Hulumtimet tregojnë se konsumimi i çajit jeshil ul ndjeshëm presionin e gjakut sistolik dhe diastolik.

Një analizë e 14 studimeve tregoi se konsumimi mesatar i dy filxhanëve çaj jeshil në ditë për 10 vjet rezultoi në një reduktim të ndjeshëm të niveleve të kolesterolit të keq.

Çaji jeshil gjithashtu ndihmon në mbajtjen e kockave tuaja të shëndetshme dhe të forta. Hulumtimet tregojnë se mund të ndihmojë në trajtimin dhe parandalimin e osteoporozës, një gjendje që i bën kockat më të dobëta dhe më të prirura për fraktura.

Përgatitja është jashtëzakonisht e thjeshtë – shtoni një lugë kafeje në 250 ml ujë të nxehtë dhe ziejini për dy minuta. Rekomandohet të pini tre filxhanë në ditë.

Çaji Uvin për infeksionet e traktit urinar

Rrushi i ariut ose manaferra, veshi i ariut, planika, mulliri (latinisht: Arctostaphyllos uva-ursi), është një shkurre shumëvjeçare me gjelbërim të përhershëm nga familja e shqopës (Ericaceae), gjethet e së cilës njihen si çaj uva.

Përbërësit aktivë bimorë të çajit të rrushit janë efektivë kur ekskretohen nga veshkat përmes fshikëzës. Kjo është arsyeja pse ky çaj është ideal në rast të infeksionit të fshikëzës. Hidhni një lugë çaji gjethe me 250 ml ujë të nxehtë dhe lëreni të qëndrojë për dhjetë minuta. Pini tre filxhanë në ditë për maksimum një javë.

Kamomili lehtëson ngërçet

Falë vetive antispazmatike, kamomili ndihmon në dhimbjet e stomakut që shfaqen me fryrje ose diarre. Përveç kësaj, ka një efekt anti-inflamator dhe qetëson stomakun. Zieni tre lugë çaji lule të thata kamomili me 250 ml ujë të nxehtë dhe pini tre filxhanë në ditë.

Menta pikante ndalon dhimbjet e kokës

Mente (Mentha x piperita) është një bimë e kultivuar e përftuar nga kryqëzimi i specieve Mentha aquatica dhe Mentha spicata, dhe në popull njihet edhe si nenexhik i zi ose nenexhik i nxehtë. Është përdorur që në lashtësi për të lehtësuar problemet shëndetësore, duke përdorur pjesët e gjelbra të bimës nga të cilat bëhet çaji ose vaji esencial.

Vajrat esenciale të mentes kanë një efekt ftohës dhe veprojnë si qetësues dhimbjesh. Çaji i përgatitur nga nenexhiku i freskët i zi është veçanërisht efektiv. Për ta përgatitur atë, përvëloni dy deri në tre kërcell me 200 ml ujë të nxehtë, lëreni të qëndrojë për dhjetë minuta dhe pini tre filxhanë në ditë.

Xhenxhefili ul sheqerin në gjak

Njerëzit që hanë shumë xhenxhefil mund ta përdorin atë për të ulur sheqerin në gjak afatgjatë. Kjo erëz e nxehtë mund t’i ndihmojë diabetikët të kontrollojnë sheqerin në gjak dhe xhenxhefili i freskët funksionon më së miri. Për çaj, prisni një copë të vogël në unaza dhe derdhni ujë të nxehtë, lëreni të qëndrojë për dhjetë minuta. Pini rreth një litër në ditë.