Karakteristikat terapeutike të hudhrës janë të njohura, dhe është përdorur me shekuj si ilaç natyral në shumë ilaçe tradicionale në të gjithë planetin.

Ka veti antibiotike, por është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm, i aftë të luftojë në mënyrë efektive infeksionet dhe sëmundjet.Koha më e mirë për ta konsumuar është në mëngjes dhe me stomak bosh, pasi trupi është më i gatshëm të thithë të gjitha vetitë ushqyese të tij.

Hudhra është një aleat i shkëlqyeshëm kundër hipertensionit, pasi ndihmon për të mbajtur presionin e gjakut në nivele të shëndetshme, pa pasur efekte anësore.Për më tepër, ndihmon për të parandaluar shumë inflamacione.

Hudhra është e shkëlqyeshme për ata që vuajnë nga artriti.Hudhra mund të parandalojë lloje të ndryshme të infeksioneve, përfshirë infeksione kërpudhore dhe infeksione bakteriale. Konsumimi i hudhrës rregullisht ndihmon për të luftuar në mënyrë efektive kundër artritit si dhe përmirëson sistemin imunitar, duke na bërë më pak të ekspozuar ndaj infeksioneve dhe baktereve.

Eshte një përbërës i shkëlqyeshëm për të parandaluar ftohjet, alergjitë dhe gripin.
Një thelpi hudhër përmban rreth 5 mg kalcium, 12 mg kalium dhe më shumë se 100 komponime të squfurit. Hudhra mund të parandaloj në mënyrë efektive shumë sëmundje të frymëmarrjes, të tilla si bronkit, pneumoni dhe kongjestion.

Përgatitja

Receta është në formën e ekstraktit të hudhrës
Prisni 350 gramë hudhër të qëruar në copa të holla dhe grijini në një enë porcelani ose qelqi me një shtypës druri.
Shtojme 200 ml alkool te paster 95 ose 96 grade dhe e mbyllim mire enen.
(10) ditë në frigorifer. Në ditën e 11-të, kullojeni me kujdes dhe vendoseni tretësirën për dy (2) ditë në frigorifer.

Por KUJDES! Personat qe nuk eshte mire te konsumojne hudhrat jane ata me tension te ulet, personat para operimit dhe duhet te shmanget ne disa semundje te melcise, disa probleme me sytë, etj. Para konsumimit keta persona duhet te keshillohen me mjekun!