Pranvera po afron dhe po kështu sezoni i kajsive të lëngshme dhe të shijshme. Fruti i verdhë është i pasur me vitaminë A, beta-karoten dhe karotenoidë të tjerë. Kajsitë janë gjithashtu të shkëlqyera për promovimin e shëndetit të syve dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme si degjenerimi makular dhe katarakti. E zbuluar nga romakët në kohët e lashta, Kajsitë përmbajnë fitokemikale të ndryshme si aspolifenolet, të cilat janë flavonoidë dhe acide fenolike, dhe karotenoidë që i shtojnë ngjyrën, shijen dhe vlerën ushqyese.

Kajsitë, përveçse konsumohen të freskëta, janë edhe fruta të thata të njohura, që përmirësojnë shijen e pjatave dhe janë të ngarkuara me vitamina dhe hekur. Sipas ekspertëve të shëndetit, një filxhan me kajsi të thata përmban gjithashtu kalium dhe antioksidantë dhe dihet se ul kolesterolin dhe përmirëson tretjen.

Por si me çdo ushqim tjetër, fruti është i mirë nëse hahet vetëm në moderim. Ato mund të shkaktojnë problemet e mëposhtme:

Kajsitë janë të mbushura me fibra, e cila është një mineral thelbësor për shëndetin e njeriut. Ndihmon në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve dhe siguron shëndet të mirë të zorrëve. Megjithatë, fibrat e tepërta mund të shkaktojnë efekte anësore masive, pasi kajsitë nëse hahen tepër mund të irritojnë stomakun tuaj dhe të shkaktojnë ngërçe, fryrje, dhimbje barku, kapsllëk dhe diarre.

Konsumimi i tepërt i kajsive gjithashtu mund të shkaktojë shtim të pashëndetshëm në peshë.

Kokrrat e kajsisë janë të pasura me një përbërje të quajtur amigdalinë, e cila shndërrohet në cianid pas konsumimit. Helmimi me cianid mund të çojë në nauze, dhimbje koke, etje, letargji, nervozizëm, ethe, dhimbje kyçesh, dhimbje muskujsh dhe ulje të presionit të gjakut.

Personat që vuajnë nga alergjitë duhet të kenë kujdes kur hanë kajsi. Në formën e tyre të thatë, kajsitë mund të kenë sulfite, të cilat mund të ndikojnë seriozisht në astmë dhe të shkaktojnë sulme astmatike. Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë, duhet të hani rreth 1-2 gota fruta çdo ditë. Megjithatë, disa fruta si kajsitë duhet të konsumohen nën një porcion të rekomanduar që është 30 g nga një frutë ose 3-4 kajsi të thata. Sipas ekspertëve të shëndetit, kajsitë duhet të ngjyhen në ujë gjatë natës dhe më pas të kenë stomakun bosh në mëngjes për efekt më të mirë.