Erdogan ka dominuar politikën turke për 20 vjet – dhe tani ai do të shërbejë një mandat tjetër pesë vjeçar. Më herët të dielën, Erdogan u kërkoi mbështetësve të tij “të qëndrojnë në kutitë e votimit derisa të finalizohen rezultatet”.

“Tani është koha për të mbrojtur vullnetin e popullit, të cilin ne e vlerësojmë më shumë”, shkroi Erdogan në llogarinë e tij në Twitter.

Çdo qytetar turk ka të drejtë të shikojë numërimin e votave në kutitë e tyre të votimit, dhe kjo është bërë një traditë në Turqi. Zëdhënësi i Partisë Popullore Republikane (CHP) kryesore të opozitës në Turqi, Faik Oztrak, me sa duket e paralajmëroi Erdoganin që të mos mbajë ndonjë fjalim para mbështetësve, derisa të shpallen rezultatet zyrtare të zgjedhjeve.

“Askush nuk duhet të turbullojë ujërat me fjalime”, tha Oztrak të dielën, duke iu referuar fjalimit tradicional të Erdoganit.

Erdogan u përball kokë më kokë kundër Kilicdaroglu, një burokrat 74-vjeçar dhe udhëheqës i CHP-së me prirje të majtë.

Në raundin e parë të votimit më 14 maj, Erdogan siguroi një epërsi prej gati pesë pikësh ndaj Kilicdaroglu, por nuk arriti pragun prej 50% të nevojshëm për të fituar. Blloku parlamentar i presidentit fitoi shumicën e vendeve në garën parlamentare në të njëjtën ditë. 

Erdogan hodhi votën e tij në një qendër votimi në Stamboll të dielën. “Ky është i pari në historinë demokratike turke”, tha ai.

“Turqia, me gati 90% pjesëmarrje në raundin e fundit, e tregoi bukur luftën e saj demokratike dhe besoj se do të bëjë të njëjtën gjë edhe sot”, shtoi ai.

Kilicdaroglu hodhi votën e tij në Ankara, duke u thënë gazetarëve: “Për të hequr qafe shtypjen dhe për të hequr qafe këtë udhëheqje autoritare, për të sjellë demokraci dhe liri të vërtetë, u bëj thirrje të gjithë qytetarëve të shkojnë të votojnë dhe të qëndrojnë pranë kutive të votimit”.

“Për shkak se zgjedhjet u mbajtën në vështirësi, u përdorën të gjitha llojet e propagandës së zezë dhe shpifjeve, por unë besoj në sensin e përbashkët të njerëzve”.

Autoritetet zgjedhore thanë se votimi po kalonte “pa asnjë problem” dhe se rezultatet duhet të vijnë më shpejt se në raundin e parë.

Javën e kaluar, kandidati i vendit të tretë Sinan Ogan , i cili fitoi 5% të votave në raundin e parë, mbështeti publikisht Erdoganin, duke rritur më tej shanset e liderit të fortë për të fituar raundin e dytë dhe të fundit presidencial të së dielës. 

Shumë sondazhe kishin parashikuar gabimisht se Kilicdaroglu do të kryesonte në zgjedhjet e 14 majit, të cilat panë një pjesëmarrje të lartë prej gati 90% në të gjithë vendin. 

Opozita i ka përshkruar zgjedhjet si qëndrimin e fundit për demokracinë turke, duke akuzuar Erdoganin për zbrazje të institucioneve demokratike të vendit gjatë qeverisjes së tij 20-vjeçare, duke gërryer pushtetin e gjyqësorit dhe duke shtypur disidencën. Erdogan gjithashtu përballet me erëra të kundërta nga një ekonomi e rrënuar dhe një përgjigje ndaj një tërmeti katastrofik më 6 shkurt, i cili i mori jetën më shumë se 50,000 njerëzve në Turqi dhe Sirinë fqinje.

Një tërmet katastrofik mund t’i kishte dhënë fund sundimit të Erdoganit

Qeveria pranoi “gabimet” e saj në operacionin e saj të shpëtimit dhe i kërkoi falje publikut. Kritikët e Erdogan vunë në pah gjithashtu standardet e lira të ndërtimit të kryesuara nga partia në pushtet AK, e cila shkaktoi një bum ndërtimi që nga fillimi i viteve 2000 dhe përkeqësoi numrin e vdekjeve. Ata argumentuan gjithashtu se përgjigja ndaj tërmetit nënvizoi gjoja zbrazjen e Erdoganit nga njësitë qeveritare në përpjekjen e tij për të konsoliduar pushtetin. 

Kriza financiare e vendit – e cila pa monedhën me rënie dhe çmimet në rritje – fajësohet pjesërisht edhe në politikat e Erdoganit. Presidenti ndrydhi normat e interesit duke e lënë inflacionin të papenguar, argumentuan kritikët.  

Por rezultatet elektorale të 14 majit treguan mbështetje të vazhdueshme për presidentin në bastionet e tij konservatore, duke përfshirë zonën e shkatërruar nga tërmeti.

Në një intervistë me Becky Anderson të CNN javën e kaluar, Erdogan u zotua të dyfishojë politikat e tij ekonomike joortodokse, duke argumentuar se normat e interesit dhe inflacioni ishin “të lidhura pozitivisht”.

Ai gjithashtu përshëndeti marrëdhënien e tij me presidentin rus Vladimir Putin si “të veçantë” dhe tha se do të vazhdojë të bllokojë hyrjen e Suedisë në NATO, pavarësisht kritikave perëndimore se ai po pengonte një front të unifikuar kundër pushtimit rus të Ukrainës. 

Erdogan, i cili kontrollon ushtrinë e dytë më të madhe në NATO, akuzoi Suedinë për strehimin e grupeve terroriste kurde dhe ka kushtëzuar pranimin e Stokholmit me ekstradimin e individëve të kërkuar. Suedia ka refuzuar kërkesat e përsëritura të Turqisë për të ekstraduar individë që Ankaraja i përshkruan si terroristë, duke argumentuar se çështja mund të vendoset vetëm nga gjykatat suedeze.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë në shkurt të vitit 2022, Erdogan është shfaqur si një ndërmjetës kryesor, duke miratuar një akt vendimtar balancues midis dy palëve, i njohur gjerësisht si “neutraliteti pro-ukrainas”.