FUTBOLL – Si kurrë më parë dhe si askush tjetër, Lionel Messi ka fituar çmimin më të madh individual për futbollistë – Topin e Artë, për të 7 herë.

Por si votoi Shqipëria?

Gazetari shqiptar Besnik Dizdari mësohet t’i ketë dhënë maksimumin, pra 6 pikë, mesfushorit italian të Chelsea, Jorginho. Me 4 pikë është vlerësuar Lionel Messi dhe pas tij vijnë Robert Lewandowski (3), Leonardo Bonucci (2) dhe Pedri (1).

Përveç lojtarit më të mirë, është votuar po ashtu edhe për portierin më të mirë, ku Dizdari ka vlerësuar Donnarumman me 3 pikë, Martinez (2) dhe Mendy (1).

Pikët për Topin e Artë:

1-Jorginho (6)

2- Lionel Messi (4)

3- Robert Lewandowski (3)

4- Leonardo Bonucci (2)

5- Pedri (1)

Pikët për portierin:

1-Gigi Donnarumma (3)

2-Emiliano Martinez (2)

3-Edourd Mendy (1)