Kampioni i botës në vitin 2006 me Italinë, Marco Materazzi mbahet mend si lojtari që goditi me kokë Zinédine Zidane.

Në minutën e 110-të të finales mes Francës dhe Italisë, ai goditi me kokë mbrojtësin transalpin, i cili u rrëzua përtokë.

Në një intervistë për IFTV, Materazzi shpjegoi saktësisht se si arriti të zemëronte Zidane aq shumë.

“Mbisedimet e mia nuk ishin asgjë në krahasim me atë që thonë në NBA. Toni ishte minimal. Ai më tha se do të më ofronte fanellën e tij pas ndeshjes dhe unë iu përgjigja: ‘Jo, unë preferoj motrën tënde'” thotë ish-lojtari i Interit, i cili në fund fitoi Kupën e Botës.