Fredy Guarin ka ndarë një mesazh befaues në profilin e tij në Instagram. Fjalë dramatike të cilave shtohet nga fotoja shoqëruese, një pamje shumë nga afër e 36-vjeçarit kolumbian në lot. Pa skuadër që nga viti i kaluar, kur problemet e tij personale i dhanë fund karrierës së tij pasi u kthye në shtëpi te Millonarios në Bogota, ish-mesfushori e bëri të qartë se kishte kaluar një periudhë shumë të vështirë.

“Përshëndetje botë, sot dua të tregohem ashtu siç jam, me zemër të hapur. Nuk e bëj për të shkaktuar keqardhje apo për të shtuar ndjekësit e mi. E bëj me qëllimin që t’i shërbejë të paktën një personi”, ka shkruar Guarin. – Për pak kohë jeta ime po ndryshon jashtëzakonisht. Këta lot që shihni në foto janë të një njeriu plot vese, gabime, mëkate e shumë gjëra të tjera”.

Mesazhi vazhdoi me tonet mistike të një të penduari: “O populli im, ne kemi kohë t’ia hapim derën babait tonë Zotit dhe ta lëmë të na udhëheqë shpirtin dhe zemrën tonë… Zoti më ka falur tashmë dhe Unë e kam falur veten.Nëse dikush nuk pajtohet me këtë postim e kuptoj.Mos pushoni së ëndërruari.Falja qoftë me dashuri dhe e udhëhequr nga Zoti ynë.Zoti ju bekoftë sot dhe gjithmonë,shumë inkurajim dhe forcë.Kurrë nuk është shumë vonë.”

Fjalë që lënë të kuptohet për një luftë të thellë të brendshme. Mesfushori i cili luajti te Inter për katër vjet nga 2012 deri në 2016, më pas u transferua në Kinë te Shanghai Shenhua, aventurë që zgjati shumë pak. Guarin kishte luajtur ndeshjen e fundit me Millonarios në shkurt të vitit të kaluar.