Skuadra e MLS, Inter Miami raportohet se është ‘i sigurt’ se do të nënshkruajë me sulmuesin e Paris Saint-Germain, Lionel Messi në fund të sezonit. Heroit argjentinas i skadon kontrata gjatë verës dhe mund të thyejë zemrën e Barcelonës, e cila gjithashtu është lidhur me ri-nënshkrimin e shtatë herë fituesit të Topit të Artë.

Sipas The Times, Inter Miami ‘pret’ që Messi t’i bashkohet në fund të sezonit evropian. Veshja amerikane po rritet në besimin se argjentinasi do të kalojë në MLS gjatë verës, pasi ka zhvilluar bisedime të gjera me kampin e tij.

Inter Miami është në bashkëpronësi të David Beckham, i cili mendohet se ka pasur një ndikim të jashtëzakonshëm në negociata. Ish-heroi i Manchester United ka shfrytëzuar marrëdhënien e tij me Messin, të krijuar përmes lidhjeve të tyre me Adidas dhe ka një ‘linjë të drejtpërdrejtë’ me fuqitë më të larta në PSG, të krijuar nga koha kur ai mori në mënyrë të diskutueshme rolin si ambasador i Kupës së Botës në Katar.

Lëvizja nuk do të jetë tepër e komplikuar as për Messin, me 35-vjeçarin që tashmë ka një pronë në Miami dhe ka ‘shijuar pushimet atje me familjen e tij’ më parë. Megjithëse Inter Miami është i vetëdijshëm se nuk do të jetë i vetmi klub në garën për të nënshkruar me një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave.

“Lionel Messi dhe Inter Miami janë afër një marrëveshjeje për ta bërë argjentinasin lojtarin më të paguar në historinë e MLS”, sipas Times Sport. Ai do t’i bashkohej skuadrës së David Beckham pas përfundimit të sezonit evropian!