Juventus dhe Sevillia u përballën mbrëmjen e së enjtes, në ndeshjen e parë të fazës gjysmëfinale të Europa League.

Kjo ndeshje futbolli ka marrë hijen e rëndë duek u kthyer në tragjedi, pasi në shkallët e stadiumit një tifoz ka ndërruar jetë.

Lajmi ëhstë bërë i dityr vetëm dy ditë më pas nga mediat italiane, të cilat raportojnë se viktima ëhstë një nga arkitektët më të njohur në Itali, Xhuliano Viskonti.

Viskopnti, tifoz i Juves, kishte shkuar të shihte skuadrën e tij të zemrës, por papritur është ndjerë keq. Pavarësisht ndihmës së shpejtë që i është dhënë, 78-vjeçari nuk ka arritur t’ia dalë duke ndërruar jetë.

Viskonti ishte një figurë e njohur në Itali si një ish-politikan dhe arkitekt e inxhinier. Për Viksontin do të ketë homazhe në ditët në vijim dhe në datën 15, do të përcillet për në banesën e fundit.