Ata janë dy nga emrat më të mëdhenj të futbollit botëror me miliona tifozë që i adhurojnë në të gjithë globin.

Por të shënosh një ton me gola nuk është e vetmja gjë e përbashkët që kanë Erling Haaland dhe Cristiano Ronaldo.

Nga dashuria e tyre për pizhamet fimrato 2000 £ deri te të dashurat e ngjashme dhe ritualet e çuditshme të ndeshjeve, të gjitha shenjat tregojnë se dyshja janë si binjakë.

Më poshtë janë renditur disa shenja që vërtetojnë se fituesi i titullit me Manchester City ngadalë po bëhet Cristiano Ronaldo i ardhshëm i Premier League.

Dy lojtarët njihen për dashurinë e tyre për modën dhe markat e stilistëve luksoz.

Haaland, 22 vjeç, është parë me veshje të shtrenjta stilistësh nga shtëpitë e modës si Dolce dhe Gabbana dhe Burberry, ndërsa Ronaldo, 38 vjeç, shijon dizajnet e Gucci dhe Jacob & Co.

Dyshja gjithashtu kanë bërë bujë për veshjen e pizhameve luksoze. Këtë javë, Haaland festoi fitoren e Manchester City-t duke veshur pizhame blu.

Ai zotëron një koleksion të madh duke përfshirë një printim Mojolica që i kushtoi atij mbi 2,400 £ dhe një set Burberry që kushton 1,680 £.

Ronaldo gjithashtu është marrë me maninë e modës së pizhameve – ai u pa në një jaht luksoz në një set Louis Vuitton prej 1800 £ në 2020.

Çelësi i trupave të tyre të tonifikuar në mënyrë perfekte duket të jetë dashuria e tyre e përbashkët për dhomat e akullit të teknologjisë së lartë.

Në vitin 2021, u raportua se Ronaldo kishte një dhomë krioterapie prej 50,000 £ të dërguar nga Torino në Mançester për ta ndihmuar që ta mbante atë në formë.

Thuhet se atij i pëlqen të kalojë tre minuta në dhomë në një temperaturë prej -160C.

Vitin e kaluar, u pretendua se Haaland kishte shpenzuar të njëjtën shumë në një dhomë krioterapie për të qëndruar në gjendje të mirë.

Krioterapia është vërejtur se ka një sërë përfitimesh duke përfshirë lehtësimin e dhimbjes, shërimin e muskujve, ndihmën për humbjen e peshës dhe reduktimin e inflamacionit.

Haaland ndjek një dietë strikte dhe nuk pi alkool dhe nuk shkon në klube nate, ndonëse e ka pranuar se shijon një gotë pina colada.

Dieta e tij ndryshoi kur luante për Red Bull Salzburg dhe përbëhet kryesisht nga peshq. Me sa duket, ai u bind pasi dëgjoi se ishte një nga faktorët që e mbante Ronaldon në gjendje të përsosur fizike në mesin e të 30-ave.

Babai Alf-Inge Haaland tha: “Atij iu tregua një histori nga Patrice Evra për një drekë që kishte me Ronaldon dhe Cristiano kishte peshk, asgjë tjetër.

“Erling tani përpiqet të bëjë të njëjtat gjëra sepse Ronaldo është ende në krye të lojës, kështu që tregon vlerën e të bërit gjërat e duhura”.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë, Ronaldo i pëlqen ta mbajë veten të disiplinuar me plane ushqimore të personalizuara të rekomanduara nga një dietolog personal.

Dieta e tij zakonisht përbëhet nga “gjashtë mini vakte me proteina dhe me pak yndyrë në ditë”.

Ai është gjithashtu një adhurues i madh i djathit, proshutës dhe kosit me pak yndyrë për mëngjes, me preferencë për peshkun dhe shumë fruta e perime të freskëta.

Ronaldo gjithashtu qëndron larg alkoolit, pijeve dhe ushqimeve me sheqer dhe pi vetëm alkool.

Si Ronaldo ashtu edhe Haaland kanë të dashura magjepsëse dhe të ngjashme të cilat duket se e kanë veçuar veten nga WAG-set e zakonshme.

Georgina Rodriguez, 29 vjeç, ka arritur të vendoset si një biznesmene dhe personazh publik, dhe ka reality show-n e saj Netflix.

Me afro 50 milionë njerëz që e ndjekin, ajo është WAG më e ndjekur në Instagram.

Ish-punonjësja e Gucci-t, e cila është në lidhje me Ronaldon që nga viti 2017, tashmë është bërë një modele dhe një ambasadore e markës.

Isabel, 19, është e dashura e Haaland, e cila u largua nga vendi i saj, Norvegjia për të jetuar me të.

Por ajo nuk është vetëm e dashura e një prej lojtarëve më të mirë në botë – ajo është edhe vetë futbolliste, me çiftin që thuhet se janë njohur përmes sportit.

Kur Erling u transferua në City, studentja Isabel – e cila ka luajtur për klubin lokal norvegjez Bryne – iu dha leja për të studiuar nga distanca në mënyrë që të mund të ishte me të.

Këtë muaj, tifozët më të vëmendshëm arritën në përfundimin se Haaland dhe Ronaldo duket se kanë një zakon të çuditshëm të përbashkët para ndeshjeve.

Kur Haaland pozoi për foto përkrah shokëve të tij të skuadrës përpara ndeshjes së tyre gjysmëfinale me Real Madridin, shumë tifozë panë se ai po qëndronte në majë të gishtave.

Poza ka qenë prej vitesh e preferuara e Ronaldos, veçanërisht kur pozon me një grup njerëzish.

Një tifoz duke e vënë në dukje në Instagram komentoi: “Ti je tashmë më i gjati në ekip”.

Një fans u përgjigj: “Po përpiqet të duket si idhulli i tij Cristiano”.

Një tjetër shtoi: “Ai po kopjon Ronaldon në çdo gjë”.

Nuk mund të mohohet se Haaland dhe Ronaldo janë dy nga lojtarët më të mirë – ata të dy kanë luajtur për klubet me bazë në Mançester dhe kanë statistika mbresëlënëse.

Ronaldo kaloi gjashtë sezone në Manchester United midis 2003 dhe 2009 përpara se të kthehej në 2021, ndërsa Haaland iu bashkua Manchester City-t në verën e 2022.

Ronaldo mban rekordin për më shumë gola ndërkombëtarë, sipas UEFA-s, pasi ka shënuar 122 herë për Portugalinë që nga debutimi i tij në 2003.

Ai gjithashtu mban rekordin për më shumë paraqitje në Champions League, pasi ka luajtur 183 herë në këtë kompeticion.

Ndërkohë, Haaland ka qenë i zënë me ndërtimin e trashëgimisë së tij mbresëlënëse – norvegjezi këtë vit theu rekordin për më shumë gola në një sezon në Premier League.

Shumë kanë vënë në dukje se Haaland është një nga lojtarët e paktë që ka thyer rekordet e vendosura nga Ronaldo dhe Lionel Messi.