Qëndrimi i tij i shkurtër në Istanbul Basaksehir, një klub me të cilin kishte luajtur që nga fillimi i sezonit, ishte kapitulli i fundit në karrierën 17-vjeçare të Mesut Ozil, e cila përfundoi të mërkurën.

Lojtari ka deklaruar largimin nga futbolli në moshën 34-vjeçare, pas një karriere mes hsumë trofeve dhe skuadrave elitare në Evropë. 

I stërvitur në Gjermani, Ozil u rrit te Schalke 04 dhe më pas te Werder Bremen. Midis 2010 dhe 2013, ai luajti 159 ndeshje me Real Madridin dhe veçanërisht fitoi kampionatin në vitin 2012. Midis 2013 dhe 2021, mesfushori gjerman me origjinë turke veshi fanelën e Arsenalit 254 herë dhe veçanërisht fitoi katër Kupa FA. 

Më pas ai u bashkua me Turqinë, në Fenerbahçe më pas në Basaksehir, ku përfundoi karrierën e tij, e shënuar me një titull kampion bote me Gjermaninë në vitin 2014. Mesut Özil, midis 2009 dhe 2018, realizoi gjithsej 92 ndeshje (23 gola) me Mannschaft.

Ai u dallua edhe jashtë fushës, duke mos hezituar të denoncojë represionin e ushtruar ndaj pakicës myslimane të ujgurëve në Kinë.