Christophe Galtier përjetoi një kalvar të vërtetë këtë të mërkurë.

Trajneri i PSG-së u akuzua, me email nga Julien Fournier, ish-drejtor i futbollit në Nice, se kishte përdorur fjalë raciste gjatë kohës që ishte trajner i ‘Les Aiglons’ dhe dita ishte e pafund për njeriun nga Marseillaise, deri në atë pikë sa u vu në pikëpyetje vazhdimësia e tij në krye të skuadrës pariziane.

Gjithçka filloi mbrëmjen e së martës. Si Romain Molina, një gazetar i pavarur, ashtu edhe ‘After-Foot’, një program i transmetuar në RMC Sport, zbuluan emailin e Fournier, i cili paralajmëroi pronarët e Nice për sjelljen e padenjë të Galtier gjatë kohës së tij si trajner i ekipit jugor.

Me sa duket, trajneri 56-vjeçar, sipas fjalëve të djalit të tij birësues, do të ishte ankuar për numrin e lojtarëve zikaltër dhe myslimanë në skuadër, deri në atë pikë sa ta quante skuadrën “llum”, sepse gjysma e tyre ishin të premten pasdite në Xhami.

Pas informacionit, Galtier nuk vonoi shumë që nëpërmjet avokatit të tij të reagojë. Siç u publikua nga AFP, ish-trajneri i Nices “mohoi absolutisht” informacionin e qarkulluar gjatë të mërkurës dhe rezervoi të drejtën të ndërmarrë veprime ligjore” kundër kujtdo që e kishte shpifur atë . Ndërkohë, PSG u shkëput nga rasti.

Parizienët, përmes një deklarate jozyrtare, konstatuan se çështja “nuk e shqetësonte atë” pasi kishte ndodhur në një fazë para kryeqytetit francez në tërësi, duke shtuar se mbështetën dhe ratifikuan versionin e trajnerit.

Nice-Matin, një gazetë nga Nice, nxori në dritë edhe informacione të reja për ‘Çështjen Galtier’. Duke filluar nga marrëdhënia me Fournier. Pavarësisht se raundi i parë i Ligue 1 përfundoi si i dyti, marrëdhënia mes të dyve u prish plotësisht. Marseilla e qortuan për tregun e transferimeve që kishte bërë dhe nuk hezituan të shkonin të takonin pronarët e klubit për të kërkuar shkarkimin e tij. Fournier u shkarkua dhe lideri e ruajti hakmarrjen në xhep, duke i nxjerrë emailin me të cilin shpërtheu skandali muaj më vonë.

Gazeta Nice-Matin shton se Galtier, sipas burimeve brenda Nice, ishte kundër nënshkrimit të lojtarëve myslimanë. Ai vuri në pikëpyetje, për shembull, nënshkrimin e Pablo Rosarios, kërkesë e Fournier-it, pasi ai është mysliman.

Gjatë Ramazanit, përveç kësaj, trajneri i PSG-së dyshohet se i ka “detyruar” myslimanët të agjërojnë për të luajtur, duke shkaktuar tension në dhomën e zhveshjes, përfshirë Todibo, Gouiri apo Boudaoui. Fournier, siguroi nga informacione të brendshme se nënshkrimi i Galtier ishte “një gabim” vetëm dy muaj pas emërimit.

“Nëse nuk hani, nuk luani” , thotë gazeta që Galtier u tha muslimanëve gjatë Ramazanit.