Renditja e golashënuesve më të mirë evropianë po rikthehet këtë të hënë për vlerësimin e dytë të sezonit 2022/2023.

Kjo ka të bëjë me golashënuesit në Gjermani, Angli, Austri, Belgjikë, Skoci, Spanjë, Francë, Greqi, Itali, Holandë, Portugali, Rusi, Zvicër, Turqi dhe Ukrainë.

Renditja e golashënuesve më të mirë të Evropës

1) Erling Braut Haaland (22 vjeç / Manchester City / Norvegji) – 10 gola në 6 ndeshje (485 minuta)

2) Kylian Mbappe (23 vjeç / Paris Saint-Germain / Francë) – 7 gola në 5 ndeshje (419 minuta)

3) Neymar (30 vjeç / Paris Saint-Germain / Brazil) – 7 gola në 6 ndeshje (455 minuta)

4) Eduard Spertsyan (22 vjeç / FK Krasnodar / Armenia) – 7 gola në 8 ndeshje (696 minuta)

5) Quincy Promes (30 vjeç / Spartak Moskë / Holandë) – 7 gola në 8 ndeshje (720 minuta)

6) Enner Valencia (32 vjeç / Fenerbahçe / Ekuador) – 6 gola në 4 ndeshje (245 minuta)

7) Cody Gakpo (23 vjeç / PSV Eindhoven / Holandë) – 6 gola në 5 ndeshje (319 minuta)

8) Steven Bergwijn (24 vjeç / Ajax Amsterdam / Holandë) – 6 gola në 5 ndeshje (401 minuta)

9) Xavi Simons (19 vjeç / PSV Eindhoven / Holandë) – 6 gola në 5 ndeshje (429 minuta)

10) Liel Abada (20 vjeç / Celtic / Izrael) – 6 gola në 6 ndeshje (278 minuta).