Ajo që ndodhi në Eindhoven në ndeshjen mes PSV-së dhe Sevillas është një episod sa i rrallë aq edhe i pabesueshëm në evente të tilla kontinentale. 

Një tifoz holandez i PSV-së arriti të zbresë në fushë dhe sulmoi nga mbrapa portierin e Sevillas, 31-vjeçarin serb Marko Dmitroviç në ndeshjen e kthimit të ‘play-off’ për raundin e 16-të të Europa League. 

Lojtarët e tjerë kanë ndërhyrë menjëherë për të tërhequr tifozin, edhe pse portieri ndonëse u godit me grusht, arriti ta vinte poshtë vetes agresorin. Më pas ‘pushtuesi’ është larguar nga forcat e sigurisë. 

Portieri serb u përfshi me vonesë në formacionin fillestar të Sevillas, pasi Yassine Bounou u ndje i sëmurë para ndeshjes, duke ia lënë vendin zëvendësuesit të tij.

Italiani Daniele Orsato, arbitri i ndeshjes, më pas bëri që ndeshja të vazhdojë, e cila në përfundoi 2-0 për holandezët e PSV-së, por që vlejti për t’u kualifikuar, pasi kishin humbur 0-3 në takimin e pare në Seville. Madje tani ka gjasa të presë edhe ndëshkimin nga UEFA për veprimet e tifozit.