Një nga portierët më të mirë në botë, Manuel Neuer (36), papritur u gjend në qendër të një skandali.

Pasi pësoi një dëmtim teksa bënte ski në pushime pas Kupës së Botës dhe pati një frakturë të hapur në pjesën e poshtme të këmbës, Neuer filloi shërimin e tij. Mirëpo, shpejt atij i erdhi lajmi i keq.

Toni Tapalović (42), i cili është trajner i portierëve të Bayern Munich që nga viti 2011, është shkarkuar. Neuer u çmend plotësisht për shkak të kësaj, dhe kjo krijoi një problem të madh për të në klub.

Neuer dhe Tapalović kishin një marrëdhënie të shkëlqyer dhe shkarkimi i papritur goditi portierin gjerman. 

“Është një goditje e madhe për mua. Ndodhi krejt papritur. Ishte një surprizë e madhe edhe për Tonin. Nuk e kuptoj pse ndodhi, më goditi fort. Është ndoshta gjëja më brutale që kam ndjerë në karrierën time. sikur dikush të më rrëmbeu zemrën”, tha Neuer.

Për shkak të kritikave të klubit, ka reaguar drejtori ekzekutiv i klubit, legjendar Oliver Kahn, i cili dënon shpërthimin e kolegut të tij më të ri, ndërsa “Bild” ka shkruar më në detaje për pasojat me të cilat mund të përballet portieri.

Dyshohet se Bayerni do t’i zbresë rrogën e një muaji, pra 1,600,000 euro, që është paga bruto e gjermanit. Përveç kësaj, raportohet se trajneri Julian Nagelsmann i ka thënë Neuerit se ai nuk është më i paprekshëm dhe se dëshiron t’ia kalojë shiritin e kapitenit Joshua Kimmich.

Pas një frakture të rëndë, Manuel do të jetë jashtë fushës për një kohë të gjatë dhe teksa Jan Sommer mbërriti në merkaton e dimrit, edhe kur të kthehet në fushë, pyetja është nëse Neuer do të ketë vend në portë.

Por çfarë fshihet pas këtij reagimi?

Në rastin e Manuel Neuer, publiku është veçanërisht i intriguar nga spekulimet se marrëdhënia me Toni Tapalović ishte më shumë se miqësore.

Në rrjetet sociale po qarkullojnë mesazhe që dyshohet se janë dërguar nga një burim pranë Bayernit. Ato mesazhe flasin për Neuerin dhe aferën e homoseksualëve me trajnerin kroat të portierëve. 

Natyrisht, saktësia e përmbajtjes së mesazheve të përmendura nuk mund të verifikohet dhe burimi i përmendur pohon se gjermani është në një lidhje me trajnerin kroat.

“Ai do ta zbulojë kur të përfundojë karrierën e tij. Nuk mundet tani sepse është kapiten i Gjermanisë dhe Bayernit. Dëgjo, ai ishte i martuar, nuk kishte fëmijë dhe u divorcua. Njerëzit thonë se ai pagoi për martesën e saj, që të duket si ai është straight. Pesë vitet e fundit radhazi, apo diçka e tillë, ai shkon në Kroaci me trajnerin e portierëve”, thuhet në mesazhet që dyshohet se zbulojnë aferën homoseksuale të netminderit gjerman.

Ndërsa disa pretendime nuk mund të verifikohen, ka gjëra atje që janë të vërteta. Nga viti 2017 deri në vitin 2020, Neuer ishte i martuar me Nina Weiss, me të cilën nuk kishte fëmijë dhe ai u filmua dhe u pa disa herë në bregdetin kroat.

Toni Tapalović madje i mësoi disa këngë nga Marko Perković Thompson. Në çdo rast, njeriu që mbërriti në Bayern në verën e vitit 2011, pret një periudhë të stuhishme në fund të karrierës së tij.