Futbolli brazilian rezervoi mbrëmë një moment proteste kundër racizmit në futboll. 

Arbitri dhe lojtarët e Flamengos dhe Cruzeiros u ulën në fushë, duke refuzuar të luanin në sekondat e para të ndeshjes së javës së 8-të të kampionatit brazilian, në një gjest të duartrokitur nga ata që shikonin në tribunën e Maracanãs.